понеділок, 14 листопада 2016 р.

15 листопада - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ГЕОГРАФА

 


Африка. Господарство






7 клас 
Африка: географічне положення. 
Африка – найжаркіший материк, який одночасно лежить в 4 півкулях – північній, південній, західній і східній. Крайні точки материка: крайня північна точка – мис Рас-Енґела сягає широти 37о20' пн.ш., крайня південна – мис Аґульяс (Голковий – 34о52' пд..ш), крайня західна точка – мис Альмаді (17о32' зх.д), крайня східна – мис Рас-Гафун (51о23' сх..д). 
Африка – другий за розмірами (30,32 млн. км2) материк Землі. Своєрідність природи материка залежить в першу чергу від його географічного положення в обох півкулях. При цьому північна й південна крайні точки материка знаходяться приблизно на однаковій відстані від екватора. В результаті кліматичні пояси й природні зони в Африці повторюються двічі – майже „дзеркально” по обидві сторони екватора. Африка відзначається також малою порізаністю берегової лінії, загальним підняттям й переважанням вирівняного рівнинно-плоскогірного рельєфу. Все це грає роль у формуванні ландшафтно-кліматичних умов материка. 
Континент з усіх боків омивається водами Атлантичного й Індійського океанів, а також Середземного й Червоного морів. Вони мають значний вплив на природу Африки. Так, в тропічних широтах західне – Атлантичне – узбережжя материка омивається холодними течіями, а на сході – теплими мусонними течіями Індійського океану. Як наслідок в першому випадку формується пустеля Наміб, а в другому вологе узбережжя. 
В північній частині материк широкий й тісно пов’язаний з Євразією. На півночі й північному сході Африки характерні загальні риси природи, які нагадують Євразію: Атлаські гори – частина Альпійсько-Гімалайського поясу, однотипні ландшафтно-кліматичні умови характерні для всього Євро-Азіатсько-Африканського Середземномор’я і т.п. 
В південній півкулі Африка звужується більше ніж вдвічі. Тут Африка віддалена від інших материків на значні відстані. Але Африка зберегла багато спільних рис в геологічній будові, рельєфі, складі рослинності з Південною Америкою, Австралією, Антарктидою (до її зледеніння) й навіть з Індією. Африка разом з переліченими материками в геологічному минулому входила до складу єдиного материка – Гондвана. Доказом цього є берегові лінії Південної Америки й Африки, які майже ідеально доповнюють одне іншого.

неділя, 30 жовтня 2016 р.

Платина, золото, алмази
   Якщо говорити про корисні копалини, то Південна Африка - одна з найбільш щедро обдарованих природою країн. Вона - всесвітньо відомий постачальник золота, платини й алмазів; країна добуває їх у колосальних кількостях.
   Подібні копалини формуються, коли розпечена магма вторгається в земну кору серією поштовхів, створюючи шаруваті інтрузивні породи. Склад злегка міняється від шару до шару до тих пір, поки в магматичній камері не залишаться переважно ті елементи, які, здебільшого, не зустрічаються серед породоутворюючих мінералів. Ці елементи і мінерали звичайно відносяться до рідкісних і найбільш цінних; жила Меренского в Трансваалі містить, зокрема, платину. Рухи Землі й ерозія підняли цей пласт в даний час до поверхні, де його зручно розробляти. Товщина жили всього 1 -2 м, але вона простягнулася на 240 км, як мінімум. Жила Меренского розробляється компанією Рюстенбург Платинум Майн Груп, найбільшим постачальником платини у світі, які видобувають до 28 тонн металу на рік.
    Золото, як і багато інших корисних копалини, зустрічається в жилах, особливо там, де добувають мідь. По правді кажучи, розробка деяких мідних рудників рентабельна лише тому, що там як побічний продукт добувається золото в кількості, достатній для того, щоб шахта не розорилася. Однак більша частина південноафриканського золота міститься в розсипних родовищах. Це відкладення уламкового матеріалу, що утворилися в процесі руйнування і перевідкладення гірських порід, частина яких містила золотоносні жили. Дрібні частинки золота, набагато більш важкі, ніж будь-які крупинки породи, природним шляхом сконцентрувалися в процесі відкладення, що зробило видобуток металу порівняно нескладним.
   Алмазна шахта в Кімберлі особливо мальовнича. Первісна шахта знаходиться в межах міста і в даний час зберігається як музей. Місцева назва шахти - Велика Дірка; саме так вона і виглядає: це найбільша рукотворна діра на землі, вирита в породі, так званого вулкану Кімберлі. Такі вулкани дуже рідкісні, в усьому світі відомі лише лічені одиниці.
   Уздовж краю Великий Дірки побудована платформа, з якою відвідувачі можуть зазирнути приблизно на 400 м. в глибину "діри" і побачити її дно, від якого шахти ведуть далі вниз, до глибини 1,2 км. Розміри шахти складають 1,6 км. в окружності, вона займає площу в 15 гектарів. За час її існування тут було видобуто 14,5 мільйонів карат алмазів; в цьому районі Південної Африки була також знайдена велика частина знаменитих алмазі